Costs per Equivalent Unit The following information concerns production in the Baking Department for December....
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Costs per Equivalent Unit
The following information concerns production in the Baking Department for December. All direct materials are placed in process at the beginning of production.
ACCOUNT Work in ProcessBaking Department
ACCOUNT NO.
Date
Item
Debit
Credit
Balance
Debit
Credit
Dec.
1
Bal., 6,300 units, 4/5 completed
12,726
31
Direct materials, 113,400 units
170,100
182,826
31
Direct labor
50,510
233,336
31
Factory overhead
28,408
261,744
31
Goods finished, 114,900 units
252,528
9,216
31
Bal., ? units, 3/5 completed
9,216
a. Based on the above data, determine each cost listed below. Round "cost per equivalent unit" answers to the nearest cent.
1. Direct materials cost per equivalent unit
2. Conversion cost per equivalent unit
3. Cost of the beginning work in process completed during December
4. Cost of units started and completed during December
5. Cost of the ending work in process
b. Assuming that the direct materials cost is the same for November and December, did the conversion cost per equivalent unit increase, decrease, or remain the same in December
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!