60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given:
Variable costs per unit: | |
Direct materials | $ 4 |
Direct labor | 9 |
Variable manufacturing overhead | 3 |
Variable selling and administrative | 2 |
Total variable cost per unit | $ 18 |
Fixed costs per month: | |
Fixed manufacturing overhead | $ 180,000 |
Fixed selling and administrative | 172,000 |
Total fixed cost per month | $ 352,000 |
The product sells for $48 per unit. Production and sales data for July and August, the first two months of operations, follow:
| Units Produced | Units Sold |
July | 30,000 | 26,000 |
August | 30,000 | 34,000 |
The companys Accounting Department has prepared the following absorption costing income statements for July and August:
| July | August |
Sales | $ 1,248,000 | $ 1,632,000 |
Cost of goods sold | 572,000 | 748,000 |
Gross margin | 676,000 | 884,000 |
Selling and administrative expenses | 224,000 | 240,000 |
Net operating income | $ 452,000 | $ 644,000 |
Required:
1. Determine the unit product cost under:
a. Absorption costing.
b. Variable costing.
2. Prepare variable costing income statements for July and August.
3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes.
Answer & Explanation
Solved by verified expert