Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon Direct labor: 0.5 hours at $8 per...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon Direct labor: 0.5 hours at $8 per hour During September, the company made 6,000 zippies a and incurred the following c Direct materials purchased and used: 12,600 Direct labor cost: $23,490 Direct Labor hours used in production: 2,900 gallons at $3.90 per gallon 29. The materials price variance for September was: A. $1,400 favorable B. $1,260 favorable C. $1,260 unfavorable D. $1,400 unfavorable E. $5,200 favorable 30. The materials quantity variance for September was: A. $2,400 favorable B. $5,600 unfavorable C. $2,400 unfavorable D. $5,600 favorable E. 1,260 unfavorable 31. The labor rate (price) variance for September was: A. $290 unfavorable B. $980 favorable C. $290 favorable D. $980 unfavorable E. $1,600 unfavorable 32. The labor efficiency (quantity) variance for September was: A. $800 favorable B. $1,600 favorable C. $800 unfavorable D. $3,200 unfavorable E. $980,favorable
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!