decreasing the finished goods by 20%.
Total Production = 40,400 Units
***EDIT: MISSED OUT INFO:
20X2 Costs:
* Lamp Kit price/unit = $16.56
* Labor/unit = $2.09
* Projected Variable MO cost/unit = $20.71
* Variable Selling/unit = $3.06
*Variable Admin./unit = $2.05
*Projected Total Variable Cost/unit = $25.82
*Fixed OH = $280,000
*Fixed Selling = $35,000
*Fixed Amin. = $65,000
*Projected Total Fixed Costs = $375,000
*For 20x2 selling price per lamp is $45
BUDGETED INCOME STATEMENT
- Net Income ???
CASH BUDGET
- Account Receivable ???
- Sales Made and Collected in 20x2 ???
- Cash Available ???
- Purchases made and paid for in 20x2 ???
- Depreciation ???
- Total Cash Outflows ???
- Budgeted Cash balance before financing ???
- Amount to be borrowed (if any) ???
- Budgeted Cash Balance ???
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
(Save $1 )
One time Pay
(Save $5 )
Billed Monthly
*First month only
You can see the logs in the Dashboard.