Dont Answer In Picture Q6. Dalby Company has accumulated the following budget data...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Dont Answer In Picture
Q6. Dalby Company has accumulated the following budget data for the year 2014.
1. Sales: 30,000 units, unit selling price $85.
2. Cost of one unit of finished goods: direct materials 2 pounds at $5 per pound, direct labor 3 hours at $15 per hour, and manufacturing overhead $5 per direct labor hour.