Doozer Industries makes extruded aluminum that it sells to contractors. Last year, the company had...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Doozer Industries makes extruded aluminum that it sells to contractors. Last year, the company had no beginning inventory; they produced 100,000 units, and sold 70,000 of those units. The selling price per each unit is $70. The variable costs per unit were: Direct Materials ................................$10 per unit Direct Labor............................................................$4 per unit Variable Man. Overhead...........................................$4 per unit Variable selling and administrative expenses..........$6 per unit Fixed costs per year: Fixed manufacturing Overhead ...................$300,000 Fixed Selling and Administrative expenses.. $900,000 (a) What is the cost of one unit of product under variable costing
(b) What is the cost of one unit of product under absorption costing
(c) Prepare the Income Statement using ABSORPTION Costing.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!