During 2022, Windsor Corp. produced 41,280 units and sold 41,280 for $14.00 per unit. Variable...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

During 2022, Windsor Corp. produced 41,280 units and sold 41,280 for $14.00 per unit. Variable manufacturing costs were $6.00 per unit. Annual fixed manufacturing overhead was $82,560 ($2.00 per unit). Variable selling and administrative costs were $2.00 per unit sold, and fixed selling and administrative expenses were $20,640. Suppose the accountant for Windsor Corp. uses normal-absorption costing and uses the budgeted volume of 51,600 units to allocate the fixed overhead rather than the actual production volume of 41,280 units. The company expenses production volume variance to cost of goods sold in the accounting period in which it occurs.

(a)

Calculate the manufacturing cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 5.25.)

Manufacturing cost $enter the manufacturing cost per unit in dollars rounded to 2 decimal places per unit

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students