During March, the company purchased direct materials for $ all of which were used in the production of units. In
addition, direct laborhours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $ The
following variances have been computed for the month:
Requlred:
For direct materials:
a Compute the actual cost per foot of materials for March.
b Compute the price varlance and the spending varlance.
For direct labor:
a Compute the standard direct labor rate per hour.
b Compute the standard hours allowed for the month's production.
c Compute the standard hours allowed per unit of product.
Complete this question by entering your answers in the tabs below.
For direct materials, compute the actual cost per foot of materials for March.
Note: Round your answer to decimal places.
Actual cost