eBook Show Me How Question Content Area Costs per Equivalent Unit The following information concerns...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
eBook
Show Me How
Question Content Area
Costs per Equivalent Unit
The following information concerns production in the Baking Department for August. All direct materials are placed in process at the beginning of production.
Date
Item
Debit
Credit
BalanceDebit
BalanceCredit
August 1
Bal., 4,800 units, 4/5 completed
12,000
31
Direct materials, 86,400 units
164,160
176,160
31
Direct labor
44,360
220,520
31
Factory overhead
24,952
245,472
31
Goods finished, 87,600 units
236,328
9,144
31
Bal., ? units, 4/5 completed
9,144
a. Based on the above data, determine each cost listed below. Round "cost per equivalent unit" answers to the nearest cent.
Line Item Description
Amount
1. Direct materials cost per equivalent unit
$fill in the blank 1
2. Conversion cost per equivalent unit
$fill in the blank 2
3. Cost of the beginning work in process completed during August
$fill in the blank 3
4. Cost of units started and completed during August
$fill in the blank 4
5. Cost of the ending work in process
$fill in the blank 5
b. Assuming that the direct materials cost is the same for July and August, did the conversion cost per equivalent unit increase, decrease, or remain the same in August?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!