Every year Cheyenne Industries manufactures 8,000 units of part 231 for use in its production...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

image

Every year Cheyenne Industries manufactures 8,000 units of part 231 for use in its production cycle. The per unit costs of part 231 are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total MON 7 10 $29 Flintrock, Inc., has offered to sell 8,000 units of part 231 to Cheyenne for $32 per unit. If Cheyenne accepts Flintrock's offer, its freed-up facilities could be used to earn $13,700 in contribution margin by manufacturing part 240. In addition, Cheyenne would eliminate 40% of the fixed overhead applied to part 231. (a) Calculate total relevant cost to make and net cost to buy. Total relevant cost to make A Net relevant cost to buy - (b) Should Cheyenne accept Flintrock's offer

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students