Evie Excellent is trying to create financial statements for her start-up company, Stinky Soaps. Evie...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image
Evie Excellent is trying to create financial statements for her start-up company, Stinky Soaps. Evie began the business on Jan 1, 2023 with a $1,000 investment from her parents. The first six months of 2023 have passed, and Evie has been unable to generate a profit and loss statement (Income statement) and Balance sheet. She is only able to ascertain that her cash is about even with what she started the year with ($1,000). Evie has two products, bar and liquid soap. She purchased initial inventory of 100 units of each product in mid-lanuary. The bar soap cost $2 per bar and the liquid was a bit more expensive at $4 per unit. Sales have been good. Evie advertises solely on her internet website. Stinky has sold 60 bars and 80 liquid soap dispensers. She charges $5 and $10 each for the products, respectively. Her website hosting site charges $.60 for each unit sold. Evie has replenished her inventory by purchasing 50 units of each type of soap from the manufacturer at the same cost as her initial inventory purchases. Evie's only other cost is shipping; she pays $1 per unit sold to ship to the retail customers. She does not currently pay herself a salary as she is running the business after her regular job. TO DO: 1. Generate an income statement and balance sheet for Evie using Excel. You will have 3 worksheets within one workbook: - Input sheet: Type in the data given in this case; - Income statement: Create an income statement for the 6 months ended 6/30/23. The income statement should look like this: Evie Excellent is trying to create financial statements for her start-up company, Stinky Soaps. Evie began the business on Jan 1, 2023 with a $1,000 investment from her parents. The first six months of 2023 have passed, and Evie has been unable to generate a profit and loss statement (Income statement) and Balance sheet. She is only able to ascertain that her cash is about even with what she started the year with ($1,000). Evie has two products, bar and liquid soap. She purchased initial inventory of 100 units of each product in mid-lanuary. The bar soap cost $2 per bar and the liquid was a bit more expensive at $4 per unit. Sales have been good. Evie advertises solely on her internet website. Stinky has sold 60 bars and 80 liquid soap dispensers. She charges $5 and $10 each for the products, respectively. Her website hosting site charges $.60 for each unit sold. Evie has replenished her inventory by purchasing 50 units of each type of soap from the manufacturer at the same cost as her initial inventory purchases. Evie's only other cost is shipping; she pays $1 per unit sold to ship to the retail customers. She does not currently pay herself a salary as she is running the business after her regular job. TO DO: 1. Generate an income statement and balance sheet for Evie using Excel. You will have 3 worksheets within one workbook: - Input sheet: Type in the data given in this case; - Income statement: Create an income statement for the 6 months ended 6/30/23. The income statement should look like this

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students