Exercise 9-15 Flexible Budgets and Revenue and Spending Variances [LO9-1, LO9-2] Via Gelato is a...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Exercise 9-15 Flexible Budgets and Revenue and Spending Variances [LO9-1, LO9-2] Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual results for the month of June: Revenue Raw materials Wages Utilities Rent Insurance Miscellaneous Fixed Element Variable Element Actual Total per Month per Liter for June $ 20.00 $ 122,540 $ 5.45 $ 36,030 $ 6,400 $ 2.20 $ 20, 200 $ 2,430 $ 1.00 $ 9, 100 $ 3,400 $ 3,400 $ 2,150 $ 2,150 $ 730 $ 1.15 $ 8,050 While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example, wages should be $6,400 plus $2.20 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $20,200. Via Gelato expected to sell 6,300 liters in June, but actually sold 6,500 liters. Required: Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.) Via Gelato Revenue and Spending Variances For the Month Ended June 30 Revenue Expenses: Raw materials Wages Utilities Rent Insurance Miscellaneous Total expense Net operating income
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!