First, what's our manufacturing cost per unit and profit each month if we produce and...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
First, what's our manufacturing cost per unit and profit each month if we produce and sell 9,500 R1s and 4,750 R2s?
Second, what's our profit if each month we only sell 9,500 R1s and 4,750 R2s, but we produce 10,000 R1 and 5,000 R2s, assuming the unsold units go into finished goods inventory?"
Exhibit 1
LEMMEIN SECURITY, INC. (A)
2021 Monthly Budget
R1
R2
Total
Sales Revenue
Produce and sell per month
10,000 units
5,000 units
Projected selling price
$ 20.00
$ 23.00
Sales revenue
$200,000
$115,000
$315,000
Manufacturing Costs
Parts (Direct materials)
$55,000
$32,000
$87,000
Direct labor
35,000
21,000
56,000
Overhead (a)
70,000
42,000
112,000
Total manufacturing cost
$160,000
$95,000
$255,000
Manufacturing cost per unit
16.00
19.00
Selling and administrative
40,000
Total expense
295,000
Profit before tax
$20,000
Supplies
$21,000
Occupancy (utilities, rent, maintenance)
15,000
Equipment maintenance
17,000
Equipment depreciation
8,000
Quality control and production engineering
15,000
Manufacturing administration
36,000
Total manufacturing overhead
$112,0O0
In this budget, overhead was allocated to the two products on the basis of direct labor estimated for the two products: $2.00 of overhead for each $1.00 of direct labor.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!