For a table manufacturing company, selling price for a table is $24.00 per Unit, Variable...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image
For a table manufacturing company, selling price for a table is $24.00 per Unit, Variable cost is $9.00 per Unit, labor charge is $1.00 per Unit, rent is $652.00 per month and transportation is $1 per tables, 11 499.00 tables are sold in a month how much revenue company earns for that month

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students