50.1K
Verified Solution
Link Copied!
For the following questions, assume the Page Company had the following inventory information for the month of January:
January 1, Beginning Inventory of 20 units at $160 per unit
January 5, purchased 10 units at $170 per unit
January 15, purchased 30 units at $180 per unit
January 23, purchased 40 units at $200 per unit
January 31, Ending Inventory of 45 units
If Page Company uses LIFO, the Cost of Goods Sold would be:
$7,600 |
| $9,400 |
| $10,065 |
| $10,700 |
| None of the above |
Answer & Explanation
Solved by verified expert