For the weighted average I take the cost of all 60@11=660, 80@12=960, 55@13= 715 for...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
For the weighted average I take the cost of all 60@11=660, 80@12=960, 55@13= 715 for a total of 2335 ... there are 195 units I take the Cost of goods available for saleumber of goods available to get the Price per unit ---- 2335/195= 11.97 then take the 11.97 multiply by remaing units 105*11.97= 1257.31 Total cost of good available - remaing inventory = COGS
2335-1257.31= 1077.69 ..... this is wrong what am I missing here?
QUESTION Partially correct 2.00 points out of 3.00 Flag question Inventory Costing Methods-Perpetual Method The Lippert Company uses the perpetual inventory system. The following July data are for an item in Lippert's inventory: July 1 Beginning inventory 60 units$11 per unit 10 Purchased 15 Sold 26 Purchased 80 units $12 perunit 90 units@ 55 units @ $13 per unit Calculate the cost of goods sold for the July 15 sale using (a) first-in, first-out, (b) last-in, first-out, and (c) the weighted-average cost methods. Round your final answers to the nearest dollar. For weighted-average cost, do not round the weighted-average unit cost. A. First-in, First-out: Cost of Goods Sold: 1,020 B. Last-in, first-out: 1,070 Cost of Goods Sold C. Weighted-average cost: Cost of Goods Sold $1,077.69 X
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!