Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullertons CEO expects to...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullertons CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018:
Materials and Labor Requirements
Wood
17 board feet (b.f.) per snowboard
Fiberglass
15 yards per snowboard
Direct labor
7 hours per snowboard
CEO expects to sell 3,910 snowboards during 2018 at an estimated retail price of
$ 1,320 per board. Further, the CEO expects 2018 beginning inventory of 700 snowboards and would like to end 2018 with 900 snowboards in stock. The inventoriable unit cost for beginning finished goods inventory on January 1, 2018 is $230.00.
Data pertaining to the direct materials inventories are as follows:
Beginning Inventory
Ending Inventory
Wood
2,100 b.f.
1,600 b.f.
Fiberglass
1,100 yards
2,100 yards
Variable manufacturing overhead is $20 per direct labor-hour. There are also $28,770 in fixed manufacturing overhead cots budgeted for 2018. Both variable and fixed overhead costs are allocated based on direct manufacturing labor-hours.
Other data include the following:
2017 Unit Price
2018 Unit Price
Wood
$38.00 per b.f.
$40.00 per b.f.
Fiberglass
$14 per yard
$15 per yard
Direct labor
$34.00 per hour
$35.00 per hour
Assume Fullerton uses a FIFO inventory method for both direct materials and finished goods. Ignore work in process in your calculations.
What are total finished good units to be produced?
Group of answer choices
4,110
3,900
4,700
3,710
Fullerton, Inc. makes and sells a single snowboard model, the Titan. Fullertons CEO expects to sell 3,910 snowboards at an estimated retail price of $1,320 per board during 2018. In the fall of 2017, Fullerton gathered the following data to prepare budgets for 2018:
Materials and Labor Requirements
Wood
17 board feet (b.f.) per snowboard
Fiberglass
15 yards per snowboard
Direct labor
7 hours per snowboard
CEO expects to sell 3,910 snowboards during 2018 at an estimated retail price of
$ 1,320 per board. Further, the CEO expects 2018 beginning inventory of 700 snowboards and would like to end 2018 with 900 snowboards in stock. The inventoriable unit cost for beginning finished goods inventory on January 1, 2018 is $230.00.
Data pertaining to the direct materials inventories are as follows:
Beginning Inventory
Ending Inventory
Wood
2,100 b.f.
1,600 b.f.
Fiberglass
1,100 yards
2,100 yards
Variable manufacturing overhead is $20 per direct labor-hour. There are also $28,770 in fixed manufacturing overhead cots budgeted for 2018. Both variable and fixed overhead costs are allocated based on direct manufacturing labor-hours.
Other data include the following:
2017 Unit Price
2018 Unit Price
Wood
$38.00 per b.f.
$40.00 per b.f.
Fiberglass
$14 per yard
$15 per yard
Direct labor
$34.00 per hour
$35.00 per hour
Assume Fullerton uses a FIFO inventory method for both direct materials and finished goods. Ignore work in process in your calculations.
What are total finished good units to be produced?
Group of answer choices
4,110
3,900
4,700
3,710
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!