Gelb Company currently manufactures 42,000 units per year of a key component for its manufacturing...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Gelb Company currently manufactures 42,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $6.25 per unit, fixed costs related to making this component are $85,000 per year, and allocated fixed costs are $67,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.70 per unit. Calculate the total incremental cost of making 42,000 units and buying 42,000 units. Should it continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier?

Required One:

Calculate the total incremental cost of making 42,000 units. (Round "variable cost per unit" answers to 2 decimal places.)

Incremental Costs to Make
Relevant Amount per Unit Relevant Fixed Costs Total Relevant Costs
Variable cost per unit
Fixed manufacturing costs
Total incremental cost to make $0
Incremental Costs to Buy
Relevant Amount per Unit Relevant Fixed Costs Total Relevant Costs
Purchase price per unit
Total incremental cost to buy

Should Gelb make the part or purchase it from the outside supplier?

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students