Gepp Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Gepp Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost of materials and labor associated with making the product: Materials quantity per unit Materials price Labor quantity per unit Labor price 1 pound $ 6.90 per pound 2 hours $10.90 per hour During the year, the company made 2,180 units of product. At the end of the year, the following variances had been calculated. Materials usage variance Materials price variance Labor usage variance Labor price variance $1,863 Favorable $ 191 Unfavorable $4,251 Unfavorable $3,325 Favorable Required a. Determine the actual amount of materials used. b. Determine the actual price paid per pound for materials. (Round your answer to 2 decimal places.) c. Determine the actual labor hours used. d. Determine the actual labor price per hour. (Round your answer to 2 decimal places.) Labor price variance $3,325 Favorable points Required eBook Print a. Determine the actual amount of materials used. b. Determine the actual price paid per pound for materials. (Round your answer to 2 deg c. Determine the actual labor hours used. d. Determine the actual labor price per hour. (Round your answer to 2 decimal places.) References pounds per pound a. Actual quantity b. Actual price (materials) c. Actual labor hours d. Actual labor price per hour
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!