50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Grover Company has the following data for the production and sale of 2,500 units.
Sales price per unit $ 950 per unit
Fixed costs: Marketing and administrative $ 625,000 per period
Manufacturing overhead $ 300,000 per period
Variable costs: Marketing and administrative $ 40 per unit
Manufacturing overhead $ 70 per unit
Direct labor $ 130 per unit
Direct materials $ 250 per unit
What is the total manufacturing cost per unit?
$450 $490 $570 $860
Answer & Explanation
Solved by verified expert