Guillet Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Guillet Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $180.00 per unit and its variable cost is $46.80 per unit. The fixed expense is $618,048 per month. The break-even in monthly unit sales is closest to:
A.
7,093 units
B.
3,434 units
C.
4,640 units
D.
13,206 units
PLEASE CHOOSE THE CORRECT ANSWER
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!