he debits to Work in ProcessRoasting Department for Morning Brew Coffee Company for August, together...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
he debits to Work in ProcessRoasting Department for Morning Brew Coffee Company for August, together with information concerning production, are as follows:
Work in process, August 1, 800 pounds, 20% completed
$3,976*
*Direct materials (800 $4.70)
$3,760
Conversion (800 20% $1.35)
216
$3,976
Coffee beans added during August, 16,343 pounds
74,361
Conversion costs during August
25,089
Work in process, August 31, 443 pounds, 42% completed
?
Goods finished during August, 16,700 pounds
?
All direct materials are placed in process at the beginning of production.
Costs per equivalent unit:
Total costs for August in Roasting Department
$
fill in the blank
$
fill in the blank
Total equivalent units
fill in the blank
fill in the blank
Cost per equivalent unit (2)
$
fill in the blank
$
fill in the blank
Costs assigned to production:
Inventory in process, August 1
$
fill in the blank
Costs incurred in August
fill in the blank
Total costs accounted for by the Roasting Department
$
fill in the blank
Costs allocated to completed and partially completed units:
Inventory in process, August 1balance
$
fill in the blank
To complete inventory in process, August 1
$
fill in the blank
$
fill in the blank
fill in the blank
Cost of completed August 1 work in process
$
fill in the blank
Started and completed in August
fill in the blank
fill in the blank
fill in the blank
Transferred to finished goods in August (3)
$
fill in the blank
Inventory in process, August 31 (4)
fill in the blank
fill in the blank
fill in the blank
Total costs assigned by the Roasting Department
$
fill in the blank
Compute and evaluate the change in cost per equivalent unit for direct materials and conversion from the previous month (July). Round your answers to the nearest cent.
Increase or Decrease
Amount
Change in direct materials cost per equivalent unit
Decrease
$
fill in the blank
Change in conversion cost per equivalent unit
Increase
$
fill in the blank
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!