help Mountain Breads produces organic bread that is sold by the loaf....

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

help image
Mountain Breads produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 0.4 kg of flour. The company pays $3.50 per kilogram of the local organic flour it uses in its loaves. Mountain Breads expects to produce the following number of loaves in each of the upcoming four months: 3,200 July 3,000 August 3,800 September October 2,600 The company's policy is to have 20% of the following month's flour needs on hand at the end of each month. At the end of June, there will be 240 kg on hand. What will the total cost of flour purchases be for the month of August? A. The total cost of flour purchase for August will be $ 5.152. B. The total cost of flour purchase for August will be $ 5,320 C. The total cost of flour purchase for August will be $12,880. D. The total cost of flour purchase for August will be $ 6,216. O E. The total cost of flour purchase for August will be $ 4,424

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students