Hey there, having a hard time figuring out this assignment, anyone who understands it and...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

imageimageimageimage

Hey there, having a hard time figuring out this assignment, anyone who understands it and could help me solve it would be appreciated! Thank you!

Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. - Compute the cost assigned to ending inventory using (a) FIFO, (b) LIFO, (c) weighted average, and (d) specific identification. For pecific identification, the March 9 sale consisted of 135 units from beginning inventory and 265 units from the March 5 purchase; the larch 29 sale consisted of 115 units from the March 18 purchase and 155 units from the March 25 purchase. Perpetual FIFO: \begin{tabular}{|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|} \hline \multirow{3}{*}{\begin{tabular}{|l} Date \\ March 1 \\ \end{tabular}} & \multicolumn{3}{|c|}{ Goods Purchased } & \multicolumn{5}{|c|}{ Cost of Goods Sold } & \multicolumn{5}{|c|}{ Inventory Balance } \\ \hline & \multicolumn{2}{|c|}{ \# of units } & \multirow[t]{2}{*}{Costperunit} & \multicolumn{2}{|l|}{#ofunitssold} & \multirow[t]{2}{*}{Costperunit} & \multicolumn{2}{|c|}{ Cost of Goods Sold } & \multicolumn{2}{|c|}{ \# of units } & \multirow{2}{*}{\begin{tabular}{|c|} Costperunit \\ $53.80 \\ \end{tabular}} & \multicolumn{2}{|r|}{InventoryBalance} \\ \hline & & & & & & & & & 240 & @ & & = & $12,912.00 \\ \hline \multirow{2}{*}{ March 5} & 295 & @ & $58.80 & & & & & & 295 & @ & $53.80 & = & $15,871.00 \\ \hline & & & & & & & & & & @ & $58.80 & & \\ \hline Total March 5 & & & & & & & & & & & & & $15,871.00 \\ \hline \multirow{2}{*}{ March 9} & & & & & (Q) & $53.80 & = & 0.00 & & (a) & $53.80 & & \\ \hline & & & & & @ & $58.80 & = & 0.00 & & @ & $58.80 & & \\ \hline \multicolumn{14}{|l|}{ Total March 9} \\ \hline \multirow{3}{*}{ March 18} & 155 & @ & $63.80 & & & & & & 155 & (@) & $53.80 & = & $8,339.00 \\ \hline & & & & & & & & & & @ & $58.80 & & \\ \hline & & & & & & & & & & (Q) & $63.80 & & \\ \hline Total March 18 & & & & & & & & & & & & & $8,339.00 \\ \hline \multirow{4}{*}{ March 25} & 290 & (Q) & $65.80 & & & & & & 290 & @ & $53.80 & = & $15,602.00 \\ \hline & & & & & & & & & & @ & $58.80 & & \\ \hline & & & & & & & & & & @ & $63.80 & & \\ \hline & & & & & & & & & & @ & $65.80 & & \\ \hline Total March 25 & & & & & & & & & & & & & $15,602.00 \\ \hline \multirow{4}{*}{ March 29} & & & & & (Q) & $53.80 & = & 0.00 & & (a) & $53.80 & & \\ \hline & & & & & @ & $58.80 & = & 0.00 & & @ & $58.80 & & \\ \hline & & & & & @ & $63.80 & = & 0.00 & & (Q) & $63.80 & & \\ \hline & & & & & @ & $65.80 & = & 0.00 & & @ & $65.80 & & \\ \hline Total March 29 & & & & & & & & & & & & & \\ \hline \end{tabular} Perpetual LIFO: \begin{tabular}{|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|} \hline \multirow{3}{*}{DateMarch1} & \multicolumn{2}{|c|}{ Goods Purchased } & \multicolumn{3}{|c|}{ Cost of Goods Sold } & \multicolumn{5}{|c|}{ Inventory Balance } \\ \hline & \# of units & \multirow[t]{2}{*}{Costperunit} & #ofunitssold & \multirow[t]{2}{*}{Costperunit} & Cost of Goods Sold & \multicolumn{2}{|c|}{# of units } & \multirow{2}{*}{Costperunit$53.80} & \multicolumn{2}{|r|}{InventoryBalance} \\ \hline & & & & & & 240 & (Q) & & = & $12,912.00 \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ March 5} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ Total March 5} \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ March 9} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ Total March 9} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ March 18} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ Total March 18} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multirow{2}{*}{\multicolumn{11}{|c|}{ March 25}} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ Total March 25} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline \multicolumn{11}{|l|}{ March 29} \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline & & & & & & & & & & \\ \hline Total Marc & & & & & & & & & & \\ \hline \end{tabular} Compute the cost assigned to ending inventory using weighted average. Note: Round your average cost per unit to 2 decimal places

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students