IKS is a small company making and selling a single product. After its very first...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
IKS is a small company making and selling a single product. After its very first year of operation, it does the range of costs it incurred in manufacturing 3,500 units. Of this number, 3,000 units were sold. Their unit selling price is $10. Here are the details of the costs incurred: Unit variable costs: Raw materials: $2.50 Direct labor: $1.30 Manufacturing overhead: $0.80 Selling and Admin Fee: $2.25
Total fixed costs: Manufacturing overhead: $35,000 Selling and administrative expenses: $95,000
What is the unit cost of the product under the full cost method?
Question 25 options:
a- No answer fits
b- $16.85
c- $14.6
d- $16.27
e- $4.6
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!