In June we sold 15,000 units. Fixed costs in June were $120,000. The variable cost...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
In June we sold 15,000 units. Fixed costs in June were $120,000. The variable cost per unit is $80, and the sales price is $105.
In July, variable costs will increase by 20% per unit. We will sell the same number of units in July. How much lower will July net income be (as compared to June)? Write your answer as a positive number, do not put a negative sign in your answer.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!