is it clear now \begin{tabular}{l|l|l|l|l} Instructions & Ex.1 & Ex.2...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
is it clear now
\begin{tabular}{l|l|l|l|l} Instructions & Ex.1 & Ex.2 & Ex.3 & Ex. 4 \end{tabular} Exercise 4 (8 Points): Yum Cake has been approached by Gen Inc. to provide them with readily made dough. They have offered a price of $10 per kilo of dough to the management team at Yum cake. Yum Cake needs 10,000 kilos per month and have the following cost per one kilo of dough. \begin{tabular}{l|r|} \hline Outside purchase price & S 10 \\ \hline Number of kilos needed & 10,000 \\ \hline Costs of making (per kilo): & \\ \hline Direct materials & $3.00 \\ \hline Direct labour & $2.00 \\ \hline Variable overhead & $3.00 \\ \hline Fixed overhead & $3.00 \\ \hline Total costs per unit & $12 \\ \hline \end{tabular} Required: Compute the relevant costs per kilo and the monthly total costs for the company. Recommend whether the company should accept or reject the offer by the Gen Inc.. After the analysis, it can be determined that the Yum Cake accept the offer by the Gen Inc
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!