60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Ivanhoe Company reports the following for the month of June.
Date | | Explanation | | Units | | Unit Cost | | Total Cost |
June 1 | | Inventory | | 123 | | $5 | | $ 615 |
12 | | Purchases | | 403 | | 6 | | 2,418 |
23 | | Purchases | | 188 | | 7 | | 1,316 |
30 | | Inventory | | 219 | | | |
Weighted avg unit cost = 6.091
Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO, LIFO, and average-cost. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)
Answer & Explanation
Solved by verified expert