Jacarda Company makes a composting bin that is subject to wide
seasonal variations in demand. Unit product costs are computed on a
quarterly basis by dividing each quarters manufacturing costs
materials labour, and overhead by the quarters production in
units. The companys estimated costs, by quarter, for the coming
year are given below:Management finds the variation in unit product costs to be
confusing and difficult to work with. It has been suggested that
the problem lies with manufacturing overhead, since it is the
largest element of cost Accordingly, you have been asked to find a
more appropriate way of assigning manufacturing overhead cost to
units of product. After some analysis, you have determined that the
companys overhead costs are mostly fixed and therefore show little
sensitivity to changes in the level of production.Required:Calculate the predetermined overhead
rate based on units and direct labour?Round your
"per unit" answer to decimal places.Recompute the companys unit product
costs in accordance with rate per unit in
above.Round your answers to decimal
places. Jacarda Company makes a composting bin that is subject to wide seasonal varlations in demand. Unit product costs are computed on
a quarterly basis by dividing each quarter's manufacturing costs materials labour, and overhead by the quarter's production in units.
The company's estimated costs, by quarter, for the coming year are given below:
Management finds the varlation in unit product costs to be confusing and difficult to work with. It has been suggested that the problem
les with manufacturing overhead, since it is the largest element of cost Accordingly, you have been asked to find a more appropriate
way of assigning manufacturing overhead cost to units of product. After some analysis, you have determined that the company's
overhead costs are mostly fixed and therefore show little sensitivity to changes in the level of production.
Required:
Calculate the predetermined overhead rate based on units and direct labour?
Note: Round your "per unit" answer to decimal places.
Recompute the company's unit product costs in accordance with rate per unit in above.
Note: Round your answers to decimal places.