Jay-Zee plans to sell 16,000 units at a price of $380 each. Product costs include:...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Jay-Zee plans to sell 16,000 units at a price of $380 each.
Product costs include:
Direct materials $80.00
Direct labor $46.00 Variable overhead $11.00
Total fixed factory overhead $689,400
Variable selling expense is a commission of 3 percent of price;
fixed selling and administrative expenses total $99,400.
Required: 1. Calculate the sales commission per unit sold. If required, round your answers to the nearest dollar. Use rounded answers in subsequent computations.
$ per unit
Calculate the contribution margin
$per unit.
2. How many units must Jay-Zee Company sell to break even? Round your answer to the nearest whole number. units.
Prepare an income statement for the calculated number of units. If an amount is zero, enter "0". Do NOT round Break-even units and, if required, round your answer to the nearest dollar.
3. Calculate the number of units Jay-Zee Company must sell to achieve target operating income (profit) of $420,384. Round your answer to the nearest whole number. units
4. What if the Jay-Zee Company wanted to achieve a target operating income of $406,000? Would the number of units needed increase or decrease compared to your answer in Requirement 3? Round your answer to the nearest whole number.
Compute the number of units needed for the new target operating income. units PreviousNext
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!