John paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week,...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Algebra
John paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $26.47 for a 5.08-pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.Unit price for the 2.38-pound bag: $ per poundUnit price for the 5.08-pound bag: $ per pound
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!