Transcribed Image Text
Kopecky Inc., which produces a single product, has prepared thefollowing standard cost sheet for one unit of the product:Per unitDirect materials (6 kg at $2.50 per kg) $15.00Direct labour (3.1 hrs at $12 per hr) $37.20During the month of April, the company manufactures 250 unitsand incurs the following actual costs:Direct materials purchased and used (1,600 kgs) $4,192Direct labour (760 hours) $8,740Calculate the price and quantity variances for direct materials,as well as the total variance. Make sure you indicate if thevariances are favourable or unfavourable.Calculate the rate and efficiency variances for direct labour,as well as the total variance. Make sure you indicate if thevariances are favourable or unfavourable.