Landram Corporation makes a product with the following standard costs: ...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Landram Corporation makes a product with the following standard costs:
Inputs
Standard Quantity or Hours
Standard Price or Rate
Direct materials
2.0 kilos
$7.00 per kilo
Direct labor
1.5 hours
$15.00 per hour
Variable overhead
1.5 hours
$3.00 per hour
In March the company produced 4,500 units using 10,210 kilos of the direct material and 2,190 direct labor-hours. During the month, the company purchased 10,780 kilos of the direct material at a cost of $76,660. The actual direct labor cost was $38,247 and the actual variable overhead cost was $11,948.
The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials price variance is computed when the materials are purchased.
The materials quantity variance for March is:
$8,605 U
$8,470 F
$8,470 U
$8,605 F
___________________________________________
2.
Hurren Corporation makes a product with the following standard costs:
Inputs
Standard Quantity or Hours
Standard Price or Rate
Standard Cost Per Unit
Direct materials
3.2 grams
$4.00 per gram
$12.80
Direct labor
0.8 hours
$13.00 per hour
$10.40
Variable overhead
0.8 hours
$4.00 per hour
$3.20
The company reported the following results concerning this product in June.
Originally budgeted output
8,700
units
Actual output
8,600
units
Raw materials used in production
26,990
grams
Actual direct labor-hours
6,400
hours
Purchases of raw materials
30,600
grams
Actual price of raw materials purchased
$4.10
per gram
Actual direct labor rate
$13.90
per hour
Actual variable overhead rate
$3.70
per hour
The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials price variance is computed when the materials are purchased.
The variable overhead rate variance for June is: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
$2,064 U
$1,920 U
$2,064 F
$1,920 F
___________________________________________
3.
Hurren Corporation makes a product with the following standard costs:
Inputs
Standard Quantity or Hours
Standard Price or Rate
Standard Cost Per Unit
Direct materials
5.6 grams
$4.00 per gram
$22.40
Direct labor
0.8 hours
$11.00 per hour
$8.80
Variable overhead
0.8 hours
$4.00 per hour
$3.20
The company reported the following results concerning this product in June.
Originally budgeted output
5,400
units
Actual output
5,300
units
Raw materials used in production
28,500
grams
Actual direct labor-hours
3,600
hours
Purchases of raw materials
33,000
grams
Actual price of raw materials purchased
$4.10
per gram
Actual direct labor rate
$11.90
per hour
Actual variable overhead rate
$3.70
per hour
The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials price variance is computed when the materials are purchased.
The variable overhead efficiency variance for June is:
$2,368 U
$2,560 F
$2,368 F
$2,560 U
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!