Transcribed Image Text
Laner Company has the following data for the production and saleof 2,300 units.Sales price per unit $950 per unitFixed costs:Marketing and administrative $529,000 per periodManufacturing overhead $253,000 per periodVariable costs:Marketing and administrative $65 per unitManufacturing overhead $95 per unitDirect labor $115 per unitDirect materials $230 per unitWhat is the full cost per unit of making and selling theproduct?
Other questions asked by students
Chemistry
Accounting
Accounting
Accounting
Accounting