LaSalle Manufacturing had always made its components in-house. However, Jasper Component Works had recently offered...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
LaSalle Manufacturing had always made its components in-house. However, Jasper Component Works had recently offered to supply one component, C-430, at a price of $12 each. LaSalle uses 4,600 units of Component C-430 each year. The cost per unit of this component is as follows:
Direct materials
$7.73
Direct labor
2.32
Variable overhead
1.91
Fixed overhead
4.00
Total
$15.96
The fixed overhead is an allocated expense; none of it would be eliminated if production of Component C-430 stopped.
Required:
1. List the relevant costs for each alternative. If required, round your answers to two decimal places.
Total Relevant Cost
Make
$per unit
Buy
$per unit
Differential Cost to Make
$per unit
If LaSalle decides to purchase the component from Jasper, by how much will operating income increase or decrease?
Increase
Decrease
$
2. Conceptual Connection: Which alternative is better?
Buy
Make
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!