Learned Corporation has provided the following information:
Cost per Unit Cost per Period
Direct materials $
Direct labor $
Variable manufacturing overhead $
Fixed manufacturing overhead $
Sales commissions $
Variable administrative expense $
Fixed selling and administrative expense $
Required:
a For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make units?
b For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell units?
c If the selling price is $ per unit, what is the contribution margin per unit sold? Round your answer to decimal places.
d If units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred?
e If units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing costs incurred?