Learned Corporation has provided the following information: Cost per Period Cost per Unit $ 5.40...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Period Cost per Unit $ 5.40 $ 3.80 $ 1.40 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Sales commissions Variable administrative expense Fixed selling and administrative expense $ 38,250 $ 0.80 $ 0.70 $ 12,750 Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 8,500 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 8,500 units? c. If the selling price is $22.90 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round your answer to 2 decimal places.) d. If 9,500 units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred? e. If 9,500 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing costs incurred? a. Total product cost 6. Total period cost C. Contribution margin per unit d. Total direct manufacturing cost e. Total Indirect manufacturing cost
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!