Lillibridge & Friends, Incorporated provides you with the following data for its single product:
Sales price per unit
Fixed costs per quarter:
Selling, general, and administrative SG&A
Manufacturing overhead
Variable costs per unit:
Direct labor
Direct materials
Manufacturing overhead
SG&A
Number of units produced per quarter
$
units
Required:
Compute the amounts for each of the following assuming that the production levels are within the relevant range if the number of units is per quarter. Also calculate if the number of units increases to per quarter.
Note: Do not round intermediate calculations. Round your answers to decimal places.
tablea Prime cost per unit,b Contribution margin per unit,c Gross margin per unit,d Conversion cost per unit,e Variable cost per unit,f Full absorption cost per unit,g Variable production cost per unit,h Full cost per unit,