Little Bite, Inc. manufactures dog biscuits for big dogs. Last month the company produced 18,000...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Little Bite, Inc. manufactures dog biscuits for big dogs. Last month the company produced 18,000 biscuits. Using job order costing, determine the product unit cost for one dog biscuit based on the following costs: production facility utilities, $1,200; depreciation on production equipment, $500; indirect materials, $300; direct materials, $5,100; indirect labor, $800; direct labor, $3,200; sales commissions, $5,000; president's salary, $9,000; insurance on production facility, $700; advertising expense, $800; rent on production facility, $5,000; rent on sales office, $3,000; and legal expense, $800. Round your answer to two decimal places.
DO NOT ADD IN THE FOLLOWING AMOUNTS FOR YOUR COMPUTATION AS THESE ARE NOT FACTORY OVERHEAD. THE MIDTERM WILL ALSO HAVE THESE EXPENSES LISTED, BUT NOT USED.
sales commissions, $5,000; president's salary, $9,000; advertising expense, $800; rent on sales office, $3,000; and legal expense, $800.
LIST AND ADD THE COST AMOUNTS THAT APPLY AND DIVIDE BY QUANTITY PRODUCED.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!