70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the companys first year of operations:
| | |
Variable costs per unit: | | |
Manufacturing: | | |
Direct materials | $ | 12 |
Direct labor | $ | 6 |
Variable manufacturing overhead | $ | 3 |
Variable selling and administrative | $ | 3 |
Fixed costs per year: | | |
Fixed manufacturing overhead | $ | 276,000 |
Fixed selling and administrative | $ | 186,000 |
|
During the year, the company produced 23,000 units and sold 19,000 units. The selling price of the companys product is $50 per unit.
Required:
1. Assume that the company uses absorption costing:
a. Compute the unit product cost.
b. Prepare an income statement for the year.
2. Assume that the company uses variable costing:
a. Compute the unit product cost.
b. Prepare an income statement for the year.
Answer & Explanation
Solved by verified expert