80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the companys first year of operations:
| | |
Variable costs per unit: | | |
Manufacturing: | | |
Direct materials | | $ 11 |
Direct labor | | $ 5 |
Variable manufacturing overhead | | $ 2 |
Variable selling and administrative | | $ 2 |
Fixed costs per year: | | |
Fixed manufacturing overhead | $ 350,000 |
Fixed selling and administrative | $ 260,000 |
|
During the year, the company produced 35,000 units and sold 25,000 units. The selling price of the companys product is $46 per unit.
Required:
1. Assume that the company uses absorption costing:
a. Compute the unit product cost.
b. Prepare an income statement for the year.

2. Assume that the company uses variable costing:
a. Compute the unit product cost.
b. Prepare an income statement for the year.

Lynch Company Absorption Costing Income Statement Lynch Company Variable Costing Income Statement Variable expenses: Fixed expenses
Answer & Explanation
Solved by verified expert