60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the companys first year of operations:
Variable costs per unit: | |
Manufacturing: | |
Direct materials | $ 10 |
Direct labor | $ 5 |
Variable manufacturing overhead | $ 1 |
Variable selling and administrative | $ 1 |
Fixed costs per year: | |
Fixed manufacturing overhead | $ 385,000 |
Fixed selling and administrative | $ 295,000 |
During the year, the company produced 35,000 units and sold 17,000 units. The selling price of the companys product is $58 per unit.
Required:
- Assume the company uses absorption costing:
- Compute the unit product cost.
- Prepare an income statement for the year.
- Assume the company uses variable costing:
- Compute the unit product cost.
- Prepare an income statement for the year.
Answer & Explanation
Solved by verified expert