Majer Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity Standard Price Standard...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Majer Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity Standard Price Standard Cost 19.20 0.4 hours 13.00 per hour 5.20 or Rate Per Unit or Hours 6.4 Direct materials $ 3.00 per ounce Direct labor Variable overhead 0.4 hours $ 5.00 per hour 2.00 The company reported the following results concerning this product in February. Originally budgeted output Actual output Raw materiala used in production Actual direct labor-hours Purchases of raw materials Actual price of raw materials Actual direct labo rate Actual variable overhead rate 4,800 units 4,900 units 30, 230 ounces 1,910 hours 32, 600 ounces 5 2.90 per ounce 5 12.40 per hour $ 4.90 per hour The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!