Majer Corporation makes a product with the following standard costs: DirectmaterialsDirectlaborVariableoverheadStandardQuantityorHours6.6ounces0.6hours0.6hoursStandardPriceorRate$2.00perounce$17.00perhour$2.00perhourStandardCostPerUnit$13.20$10.20$1.20 The company reported the...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Majer Corporation makes a product with the following standard costs: DirectmaterialsDirectlaborVariableoverheadStandardQuantityorHours6.6ounces0.6hours0.6hoursStandardPriceorRate$2.00perounce$17.00perhour$2.00perhourStandardCostPerUnit$13.20$10.20$1.20 The company reported the following results concerning this product in February. OriginallybudgetedoutputActualoutputRawmaterialsusedinproductionActualdirectlabor-hoursPurchasesofrawmaterialsActualpriceofrawmaterialsActualdirectlaborrateActualvariableoverheadrate5,600units8,400units30,700ounces1,970hours31,700ounces$82.90perounce$92,40perhour$4.70perhour The company applies varlable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materlals purchases varlance is computed when the materials are purchased. The varlable overhead efficlency varlance for February is: Multiple Choice $6,140U $6,090F $6,140F $6,090U
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!