Mandel Manufacturing had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $2...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Mandel Manufacturing had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $2 On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. a. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost of the merchandise sold on November 8, and what is the value of the inventory after the November 8 after the sale? b. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the merchandise sold on November 8, and what is the value of the inventory after the November 8 after the sale

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students