Marcy's unit manufactured 16,000 units of product that had standard materials cost of 2 lbs...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Marcy's unit manufactured 16,000 units of product that had standard materials cost of 2 lbs at $1.70 per lb. and a standard labor cost of 2 hours per unit at $9.40 per hr. Actual materials purchased and used amounted to 32,200 lbs at $1.60 per pound, while actual direct labor consisted of 32,200 hrs at a total labor cost of $305,900.
a. Compute total materials variance, materials price variance, and the materials usage variance.
b. Compute the total labor variance, the labor rate variance, and the labor efficiency variance.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!