Martinez sells its product for $81 per unit. During 2025 , it produced 120900 units...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

image

Martinez sells its product for $81 per unit. During 2025 , it produced 120900 units and sold 105900 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $9, variable overhead $4, and variable operating expenses $2. Fixed costs are $967200 manufacturing overhead, and $75800 operating expenses. Assuming no variances were reported, no beginning inventory exists, and the company uses variable costing, what will be reported as cost of goods sold? $5561400$4024200$4871400$4594200 Martinez sells its product for $81 per unit. During 2025 , it produced 120900 units and sold 105900 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $9, variable overhead $4, and variable operating expenses $2. Fixed costs are $967200 manufacturing overhead, and $75800 operating expenses. Assuming no variances were reported, no beginning inventory exists, and the company uses variable costing, what will be reported as cost of goods sold? $5561400$4024200$4871400$4594200

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students