Milestone Two: Market Research Data Collars With pricing at $12 per collar, with 33 sold...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Milestone Two: Market Research Data

Collars

With pricing at $12 per collar, with 33 sold per day

Leashes

With pricing at $14 per leash, with 28 sold per day

Harnesses

With pricing at $20 per harness, with 25 sold per day.

Prepare an Income statement, statement of goods sold and variance based off this information and information provided below:

  • Materials purchased: $20,000
    • Consumed 80% of the purchased materials
  • Direct labor: $8,493.33
  • Overhead costs: $3,765

Note: Assume that the beginning materials and ending work in process are zero for the month.

The other costs incurred by the business include:

  • General and administrative salaries
    • Receptionist: $1,950
    • Owner salary: $500
  • Depreciation: $165
  • Rent: $750
  • Utilities and insurance: $600
  • Scissors, thread, and cording: $1,200
  • Loan repayment: $550
  • Variance

    At the end of the month, you find that the labor and materials spent on manufacturing collars was different from what you estimated:

  • The collar maker had to work nine hours a day instead of eight due to an increased demand for collars.
  • Because of the increased demand, the hourly rate you paid your employee for making the collars increased to $16.50.
  • An increase in the cost of raw material led the direct material cost per collar to increase to $10.
  • However, you also made and sold 60 more collars than you expected to sell in the month.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students