Mountain fun manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as follows: Suppose...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Mountain fun manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as follows:
Suppose Witherspoon will sell bindings to Mountain Fun for $13 each. Mountain Fun would pay $2 per unit to transport the bindings to its manufacturing plant, where it would add its own logo at a cost of $0.60 per binding.
Data Table $ 17,600 2,900 Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead 2,100 6,600 $ 29,200 Total manufacturing costs for 2,000 bindings - Requirements 1. Mountain Fun's accountants predict that purchasing the bindings from Witherspoon will enable the company to avoid $1,900 of fixed overhead. Prepare an analysis to show whether Mountain Fun should make or buy the bindings. 2. The facilities freed by purchasing bindings from Witherspoon can be used to manufacture another product that will contribute $3,200 to profit. Total fixed costs will be the same as if Mountain Fun had produced the bindings. Show which alternative makes the best use of Mountain Fun's facilities: (a) make bindings, (b) buy bindings and leave facilities idle, or (c) buy bindings and make another product
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!