NaturalmaidNaturalmaid processes organic milk into plain yogurt. NaturalmaidNaturalmaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes,...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
NaturalmaidNaturalmaid
processes organic milk into plain yogurt.
NaturalmaidNaturalmaid
sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of
$890,
yields
585585
gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for
$5.00
each and spends
$0.12
for each plastic tub.
NaturalmaidNaturalmaid
has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores.
NaturalmaidNaturalmaid
could further process each batch of plain yogurt into
12,480
individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists.
NaturalmaidNaturalmaid
would sell each individual portion for
$ 0.52$0.52.
Packaging would cost
$0.08
per portion, and fruit would cost
$0.09
per portion. Fixed costs would not change. Should
Naturalmaid
continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt into individual-sized portions of fruited yogurt (process further)? Why?
Sell as gallon size containers
Sell as indiv. portions
Less
Net benefit per unit
Net beneifit per batch
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!